Microsoft preoteo domene tvrtke No-IP i izazvao kaos

DNS zapisi nova su nafta, pa je Microsoft tako odlučio osloboditi svijet terorističke prijetnje oduzimanjem kontrole nad domenama drugoj tvrtci, a sve s dozvolom američkog pravosuđa; protuteroristička akcija je izazvala i kolateralne žrtve, za koje je Microsoftov vojni stož... glasnogovornik izjavio kako im je vrlo žao.

Iza ove bombastične i distopične vijesti krije se uistinu neugodan slučaj: američki sud je ex-parte odlukom (koja ne obavezuje sud da o odluci obavjesti drugu stranu i koristi se u slučaju da postoji osnovana sumnja da bi upozorenje drugoj strani moglo izazavati uništenje dokumentacije ili dokaza ili sličnu aktivnost) omogućio Microsoftu da preuzme dvadeset domena u vlasništvu no-ip.com kako bi ih "počistio" od botneta (sastavljenog od zaraženih Windows računala).

Iako Microsoft nije direktno optužio No-IP za kriminalnu djelatnost, odlukom suda faktički je oduzeto pravo na raspolaganje dijelu domena u vlasništvu No-IP-a i dano u ruke Microsoftu, pri čemu drugoj strani nije ostavljena mogućnost žalbe.

Ova je odluka skandalozna jer predstavlja dva presedana: prvi je da je moguće oduzeti domene (ograničiti slobodu na Internetu) tvrtci koja nije vezana uz, niti ima koristi od malicioznih aktivnosti svojih klijenata (i koja sama rješava takve slučajeve), a drugi je da je, eto, moguće preskočiti tijela koja bi trebala biti zaudžena za eventualno rješavanje takve situacije (policijski aparat) i domene predati privatnoj tvrtci kako bi ona riješila problem koji zapravo nije njen (osim činjenice da botnet čine zaražena MS Windows računala).

Ovaj primjer oduzimanja svojevrsne internetske suverenosti pokazao se lošim i za korisnike, jer su svi korisnici koji su dijelili jednu od domena koje su dane pod kontrolu Microsofta bili onemogućeni u pristupu servisima – i koji u trenutku pisanja ovog teksta još uvijek nisu dostupni.

Microsoft se načelno ispričao zbog "tehničkih poteškoća", dok je No-IP uputio korisnike da svoje servise prebace na domene koje su ostale u njihovom vlasništvu.

Što na kraju zaključiti o ovom drastičnom kršenju slobode Interneta? Je li riječ o kafkijanskom nagovještaju budućnosti? Je li to možda ispala tek tragikomična epizoda koja pokazuje što se događa kad odluke donose nestručni ljudi? Ili je to kombinacija obojega, crnohumorna generalna proba za posmrtni marš slobodi mreže svih mreža?

Vijesti: 
Vote: 
0
No votes yet