Microsoftovi fontovi dostupni na Linuxu

Hrvatska država načelno podržava korištenje otvorenih standarda, pa je tako kao hrvatski standard prihvaćen i Open document format. U sredini u kojoj većina koristi Microsoftove uredske programe koji načelno podržavaju otvorene standarde, ali zapravo samo njihovu zastarjelu verziju, zamjena MS Office programa slobodnim inačicama nije samo tehničko pitanje. Zamislite ustanovu koja koristi Open/Libre Office, a svakodnevno dobija dokumente napravljene MS Wordom i s fontovima koji su dostupni samo na Windowsima. Iako slobodni softver zna raditi s Microsoftovim dokumentima, često se promijeni formatiranje, pogotovo u tablicama, pa se izgubi "ljepota" oblikovanja, a tablice više ne mogu stati u zadani prostor nego se preljevaju na narednu stranicu. Jedan od glavnih uzroka takvih problema je upravo zamjena originalnih fontova.

Nedavno sam otkrio postojanje paketa koji omogućuje instalaciju MS fontova na Linuxu. Sama instalacija je trivijalna, svodi se na instalaciju paketa msttcorefonts.

$ sudo apt-get install msttcorefonts
Reading package lists... Done
Building dependency tree      
Reading state information... Done
Note, selecting 'ttf-mscorefonts-installer' instead of 'msttcorefonts'
The following extra packages will be installed:
  cabextract
The following NEW packages will be installed:
  cabextract ttf-mscorefonts-installer
0 upgraded, 2 newly installed, 0 to remove and 2 not upgraded.
Need to get 70,6 kB of archives.
After this operation, 282 kB of additional disk space will be used.
Do you want to continue [Y/n]?

Vidi se da paket msttcorefonts samo instalira druga dva paketa, cabeextract i ttf-mscorefonts-installer, no ne moramo se time zamarati. Činjenica je da ćemo na Linuxu dobiti iste fontove na koje smo navikli na Windowsima. Mnoge tvrtke imaju propisane predloške dokumenata, s logotipom u zaglavlju i zadanim fontovima. Prelazak na slobodni softver bez mogućnosti korištenja istih fontova stvara probleme jer se zamjenom fonta mijenja metrika i poremeti oblikovanje dokumenta. U sredinama koje je kriza prisilila na štednju načelno se prihvaća slobodni softver, ali kad se učita stari dokument i pri tom se promijeni njegov izgled, površni korisnici odmah okrivljuju Linux i slobodni softver, proglašavajući ga "nekompatibilnim". Ne možemo kriviti krajnje korisnike jer su oni samo robovi navika.

Instalacija fontova koje se koriste na Windowsima sigurno će popraviti situaciju. No pri tome se javlja problem autorskih prava. Da li su msttcorefonts autorski zaštićeni i mogu li se koristiti samo na Windowsima? Doduše koriste se i na Macovima, jer je za njih dostupan Microsoft Office.

Odgovor smo potražili na Wikipediji.

Tamo stoji kako je Microsoft 1996. pokrenuo projekt "Core fonts for the web", kako bi ponudio standardni paket fontova za Internet. Projekt je okončan 2002. kada je Microsoftov glasnogovornik izjavio da će open source zajednica morati pronaći druge izvore fontova, iako EULA nije ograničavala korištenje tih fontova samo na Windowse ili Mac OS. Navodi se da je Arial autorski zaštićen i da licenca ne dopušta izradu izvedenih oblika (derivative works) i slobodnu distribuciju. No istovremeno Wikipedia spominje da je Arial izveden iz autorski zaštićenog fonta Helvetica, a da pri tom nisu plaćene pristojbe niti je priznato porijeklo.

Dodajmo kako su napravljene slobodne izvedenice Ariala, na primjer Liberation Sans, kojeg je Red Hat objavio uz GPL licencu (doduše uz neke ograde).

Krajnje korisnike zanima samo "metrička ekvivalentnost", što znači da će se zadržati prijelom pri uvozu dokumenta. Fontovi s Windowsa i Maca sada su dostupni i na Linuxu, a pravne probleme neka rješavaju pravnici. Pogotovo što je dubiozno štititi font koji je "na crno" izveden iz drugog autorski zaštićenog fonta, što znači da njegovi autori/proizvođači ne poštuju tuđa autorska prava, ali žele zaštiti svoja.

Bilo bi jednostavnije živjeti u svijetu oslobođenom od licenci. Da li je takva vizija samo maštarija, ili svojim djelovanjem možemo doprinijeti da se ta vizija ostvari, presudite sami.

Vijesti: 
Vote: 
5
Vaša ocjena: Nema Average: 5 (2 votes)

Komentari

Nema dugo sam jednom korisniku koji je htio na Libre Office otvarati stare dokumente koje je radio u MS Wordu sa spomenutim fontovima instalirao ovaj paket. Bio je zadovoljan. Dobro je da je napisan ovaj članak da ljudi znaju da nije problem instalirati. Ist o tako postoji HR pravopis za Libre Office koji je isto jednostavno za podesiti.

Paketom msttcorefonts, odnosno msttcorefonts, instaliraju se ti core fontovi koji uključuju tri najpopularnija: Arial, Courier New i Times New Roman. Uspješno ga koristim na Linuxoidima unazad 3 godine.

Međutim, s paketom MS Office 2007 pretpostavljeni font za dokumente je Calibri koji se koristi sve više, što predstavlja problem na Linuxoidima jer se font ne može instalirati sa standardnih repozitorija softvera. Slično je s fontom Cambria.

Prošle godine Google je objavio fontove Carlito i Caladea koji su metrički kompatibilni s fontovima Calibri i Cambria. Na Debianu i izvedenicama ti fontovi mogu se instalirati kroz pakete fonts-crosextra-carlito i fonts-crosextra-caladea.